Det finns många anledningar till att bli framtidens specialistläkare i Blekinge

Landstinget Blekinge välkomnar dig som vill arbeta hos oss. Vi hjälper dig att vidareutvecklas till en framstående specialistläkare. Kom och arbeta hos oss och skapa dig ett hem och en ljus framtid i Sveriges trädgård.

Kontaktpersoner

Har du frågor om specialisttjänstgöring i Landstinget Blekinge? Kontakta gärna någon av nedanstående personer.

Primärvården

Rosmarie Nilsson, förvaltningschef
Telefon: 0455-73 54 18
E-post: rosmarie.nilsson@ltblekinge.se

Anna Jansson, personalchef
Telefon: 0455-73 54 03
E-post: anna.jansson@ltblekinge.se

Stefan Persson, specialist i allmänmedicin och studierektor
Telefon: 0455-73 63 71
E-post: stefan.persson@ltblekinge.se

Psykiatrin

Bodil Sundlöf, förvaltningschef
Telefon: 0455-73 58 00
E-post: bodil.sundlof@ltblekinge.se

Johanna Holmberg, personalchef
Telefon: 0455-73 40 73
E-post: johanna.holmberg@ltblekinge.se  

Karin Stern, psykiater/studierektor
Telefon: 0455-73 58 61
E-post: karin.stern@ltblekinge.se

Blekingesjukhuset

Lars Almroth, förvaltningschef
Telefon: 0455-73 45 00
E-post: lars.almroth@ltblekinge.se

Mats Magnusson, personalkonsult
Telefon: 0455-73 42 02
E-post: mats.magnusson@ltblekinge.se

Lisa Stokseth, läkare/övergripande studierektor
Telefon: 0455-734700
E-post: lisa.stokseth@ltblekinge.se

 

Här hittar du ST-kontraktet.

Senast uppdaterad 2017-02-22 13:50:23 av Sverker Berggren

Anna-Karin Cullin

Anna-Karin Cullin

Anna-Karin Cullin specialiserar sig inom allmänmedicin. Hon är smått lyrisk över att få arbeta i en liten enhet i ett litet landsting - och över att leva ett naturnära liv i vackra Blekinge.
— Jag stortrivs med att ha nära till allt, både till kollegorna på jobbet och till svampskogen!

Adam Frih

Adam Frih

Adam Frih, 29 år, är ST-läkare inom vuxenpsykiatrin i västra Blekinge. Han valde att göra sin ST-tjänstgöring i det lilla landstinget.
– Det är bredden jag tilltalas av. Jag går in förutsättningslöst och får vara med från början.

Titti Mattsson

Titti Mattsson

Titti Mattsson är inte bara ST-läkare på Blekingesjukhuset i Karlshamn, utan också en aktiv idrottsmamma. Hon utnyttjar gärna möjligheterna att sporta, fiska och resa.
— Det är kanon här! Blekinge är en bra plats att bo på och utgå ifrån.